1. 8.00-8.45
   2. 8.55-9.40
   3. 9.50-10.35
   4. 10.55-11.40

   5. 12.05-12.50
   6. 13.00-13.45
   7. 13.55-14.40
Pamokų laikas
SUGINČIŲ PAGRINDINĖ MOKYKLA
2016 - 2017 mokslo metai
NETRADICINĖ ISTORIJOS PAMOKA
       Rugsėjo 22-23 d. Suginčių ir Inturkės pagrindinės mokyklos vyresnių klasių mokiniams Molėtuose vyko netradicinė istorijos pamoka. Tai pamoka, kuri neaprašyta istorijos vadovėliuose, o yra tarp mūsų. Pamokos tema buvo tokia pati, kaip ir Molėtų muziejuje veikiančios parodos -  „Mūsų Molėtų žydai”. Kad mokiniai geriau suprastų ir pajaustų mūsų istoriją, jie kartu su savo mokytoja Anželika Laužikiene, vaikščiojo senosiomis miestelio gatvėmis ir ieškojo dar likusių senųjų žydams kažkada priklausiusių pastatų. Juk tarpukario Molėtuose net 75 procentai visų gyventojų buvo žydai. Be  mums visiems gerai žinomų „Raudonų mūrų” prekybinių pastatų, mieste veikė ir keli restoranai, riestainių parduotuvė, kepyklėlės, angliškų medžiagų ir drabužių parduotuvė ir net elektrinė. Mieste vyko dideli turgūs, o be katalikiškos bažnyčios dar veikė ir keletas žydų sinagogų, mokyklų ir net kino teatras.
       Pasivaikščioję miestelio gatvėmis mokiniai apžiūrėjo Molėtų muziejuje vykstančią parodą, skirtą Molėtų žydams. Parodą labai nuoširdžiai pristatė muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė. Ji papasakojo apie čia kažkada gyvenusius, dirbusius ir žuvusius žmones, apie jų tragiškus likimus ir prisiminimus vietinių žmonių, kurie taip pat išgyveno tuos baisius karo laikus Molėtuose. Iš nuotraukų į parodos lankytojus žvelgė besišypsantys vasaros stovyklose žydų vaikai ir jaunuoliai, prisiglaudę vienas prie kito sutuoktiniai, turgaus aikštės prekybininkai, lentpjūvės darbininkai, futbolo komandos „Maccabi” žaidėjai, solidūs banko darbuotojai ir daugelio čia gyvenusių žydų šeimų portretai. Kad suprastum II pasaulinio karo padarinius Molėtams, būtinai reikia pamatyti nuotrauką, kurioje tuo pačiu rakursu nufotografuota Vilniaus gatvė ir bažnyčia prieš ir po karo. Prieš - tai gražus nedidelis miestelis, su mediniais namais ir tvarkinga akmenimis grįsta gatve, o po karo - bažnyčia apgriuvusi, be bokštų, namų beveik nebėra. O svarbiausia, kad beveik nebėra ir gyventojų....Žydų neišsigelbėjo nei vienas.
       Pamoką baigėme aplankydami Molėtų holokausto vietą ir paminklą, prie kurio pastatėme žvakutes. Sunku buvo suvokti, kad ten, tokiame nedideliame plotelyje, po žemėmis guli net 2000 nužudytų Molėtų gyventojų. Visi mokiniai ten apsilankė pirmą kartą. Gal grįžę papasakos savo artimiesiems, gal atvyks su jais ir padės po akmenėlį atminimui tų nekaltų žmonių. Akmenukas, įmestas į vandenį jį sujudina ir mažomis bangelėmis žinią neša kitiems tolyn: „Kad niekada nepamirštume....”

Anželika Laužikienė
Partneriai
NEC
Orai Molėtuose