1. 8.00-8.45
   2. 8.55-9.40
   3. 9.50-10.35
   4. 10.55-11.40

   5. 12.05-12.50
   6. 13.00-13.45
   7. 13.55-14.40
Pamokų laikas
Orai Molėtuose
SUGINČIŲ PAGRINDINĖ MOKYKLA
2018 - 2019 mokslo metai
Misija Sibiras’18 dalyvis Suginčių mokykloje
         Penktadienį Suginčių pagrindinė mokykla sulaukė įdomaus svečio, kuris šiais metais vasarą dalyvavo ekspedicijoje Misija Sibiras’18 Kazachstane. Su mokiniais susitikti ir papasakoti apie šios ekspedicijos nuveiktus darbus ir pačią idėją atvyko kaunietis Matas Toliušis. O šiemet Misijos Sibiro dalyviai vyko jau ne į Sibiro platybes, bet į Kazachstaną, nes Rusijos valdžia nebeišdavė vizų. Tačiau mūsų tautiečių kaulai išbarstyti ne tik ten, bet ir kitose šalyse. Todėl šiemet į Kazachstaną vyko net dvi ekspedicijos grupės po 12 žmonių. Kokius darbus vykdė jaunuoliai? Jie kruopščiai ruošėsi ir pirmiausia išsiaiškino kokiose vietovėse yra lietuvių kapų. Ten nuvykę jie ieškojo lietuviškų užrašų ant išlikusių kryžių ir juos fotografavo, inventorizavo, užrašydavo net koordinates, tam, kad artimieji, likę Lietuvoje, galėtų juos susirasti ar nors fotografijose pamatyti. Na, o tose vietose kur kapai apleisti ar kryžių nebelikę, tai sutvarkė teritoriją ir pastatydavo kryžių, kurį patys ten vietoje ir padarydavo. Vienas kryžius siekė net 4,8 metro. Ekspedicijos dalyviai pastatė kryžius ir memorialų vietose, kur buvo masinės kapavietės. Visa tai jie turėjo padaryti tik per vienuolika dienų.
       Misijos dalyviai bendravo ir su vietos lietuviais, kurie dabar yra buvusių tremtinių vaikai ir anūkai. Kai kurie dar prisimena lietuvių kalbą, o kai kurie moka jau tik kelis žodžius. Tačiau pasitiko ekspedicijos dalyvius labai šiltai. Tačiau tos Kazachstane praleistos dienos ekspedicijos dalyviams nebuvo lengvos. Kad įvykdyti visus numatytus darbus, tekdavo dienos metu tvarkyti kapines, o naktį daryti kryžius. Na, o  viena  ekspedicijos grupė ypač patyrė sunkias gamtines sąlygas, nes neturėdami tinkamos aprangos, turėjo kęsti nenustojantį lietų bei  nakties šaltį, kai tuo tarpu kitos grupės žmonės tomis dienomis žygiavo  į numatytas vietas su šortais.
       Kaip pasakojo Matas Toliušis, su ekspedicija nesibaigia Misijos Sibiras dalyvių veikla. Ne mažiau svarbią misiją jie atlieka ir grįžę į Lietuvą ir bendraudami su jaunimu bei pasakodami ką jie patyrė, ką matė, kodėl dalyvavo, koks tai nepakartojamas jausmas prisiliesti prie istorijos, pabūti tose vietose kur ilsisi mūsų kraštiečiai, pamatyti tas atšiaurias sąlygas ir suprasti ką patyrė mūsų žmonės sovietinės okupacijos metais. O svarbiausia neleisti jų užmiršti. Neužmiršti pavardžių, kapų, mūsų istorijos. Kad jų auka neliktų beprasmė. Dabar šie  24 jauni žmonės tęsia savo darbą ir kviečia prisijungti kitus. Kiekvienais metais registruojasi vis daugiau jaunuolių norinčių dalyvauti šioje gražioje ir prasmingoje pilietinėje veikloje, o atranką praeina tik patys geriausi. Kaip sakė Matas, tikrai ne fizinė ištvermė svarbiausia, o motyvacija. Džiugu, kad jaunimo pilietiškumas tik didėja ir dalyvių skaičius tik auga. Šiais metais anketą užpildė apie tūkstantį jaunuolių, o išvažiavo tik 24. Bet tame tarpe kitais metais galite būti ir Jūs....Prisidėkite.
                                                                                                                                 Anželika Laužikienė
Partneriai
NEC